Genel Başkandan

 
Birol GÖK'ün makalesini oku 

 
 

 

 

ÜYE KAYIT

 

 

 ÜYE KAYIT DÖKÜMAN

 

 

 ÜYE KAYIT VİDEO

 

 

DAYANIŞMA DİLEKÇESİ

 

 

ARŞİV Haber Arşivi
 
  SENDİKA ÜYE AİDATLARI DÜŞÜRÜLDÜ

 TÜRKİYE ORMAN İŞÇİLERİ SENDİKASI AİDATLARI %50 YE DÜŞÜRDÜ.

 

Türkiye Orman İşçileri Sendikası 13. Olağan Genel Kurulunu 24-25.Ağustos.2013 tarihlerinde Türk İş toplantı salonunda yapmıştır.

 

Sendikalar, İşçilerin örgütlenmek, sınıf birliğini ve mücadelesini geliştirmek, iş ve yaşam koşullarını iyileştirmek, sömürüyü sınıflandırmak için kurulmuş sınıf örgütleridir. Doğrudan siyasal iktidarı amaçlamaz, siyasal parti işlevini üstlenmez ama toplumsal siyasal sorunlarda emeğin temsilcisi olarak tutum alırlar.

 

Hak İş ve bağlı sendika yöneticileri 2004 yılından itibaren siyasilerin ve bürokratların desteği ile Orman İşçisine büyük baskı kurarak sendikasını değişmesini sağlamıştır.

 

Orman-İş’e yönelik saldırı, Türkiye’de gerçek işçi ve sendikacılık hareketini yok etmeyi ve kukla örgütler kurmayı amaçlayan genel bir saldırının başlangıcıdır.

Bu saldırı, demokrasiyedir,

Bu saldırı, işçi haklarınadır,

Bu saldırı, sendikal hak ve özgürlükleredir,

Bu saldırı, TÜRK-İŞ’ e dir.

Bu yaklaşım sendikal ahlaka ve sendikal rekabete sığmaz. Türk işçisi, her şeyden önce, bağımsızlığına, ulusal egemenliğe, şerefine, haysiyetine, ulusal onuruna, demokrasiye bağlıdır.

 

Sendikamız yıllar öncesinde başlayan sıkıntıları henüz aşabilmiş değildir. Bilindiği gibi açılan davalar yıllardır sürüyor. Tüm baskılara rağmen sendikasını bırakmayan Orman-iş’e sahip çıkan işçiler bu mücadele içinde en büyük güvencemiz, en büyük moral kaynağımızdır. Bu güne kadar birçok sıkıntıyı ve mutluluğu paylaştık. Bu sıkıntılar da yine omuz omuza verdiğimiz mücadele sonucunda aşılacak ve Türkiye Orman İşçileri Sendikası bu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır.

 

Bugüne kadar hepimiz büyük sıkıntılar çektik ama namusumuzla davrandık. İşçilik onuruna işçi ve sendikacı kimliğimize yakışır biçimde hareket ettik. İşçilerin hak ve çıkarlarını, kendi çıkarlarımızın önüne koyduk. 1600 civarında orman işçisine ücret tespit davası açtık. Bu işçiler Hak İş ‘e bağlı Öz Orman İş Sendikasının üyesi olmasına rağmen Türk İş ‘e bağlı Türkiye Orman İşçileri Sendikasına güvendikleri için davalarını biz açtık. İlerde teşkilatlanma çalışmalarında bu işçilerin öncülük edecekleri inancındayız. Elbette hepimizin hataları olmuştur. Bu hataları el birliği ile düzeltmeye çalıştık.

 

Bugün, Genel Kurulumuzu yapabiliyorsak, bu tüm baskılara direnerek sendikasını savunan işçilerin büyük çabası ve omuz omuza verdiğimiz mücadele sayesinde olmuştur.

 

Ve diyoruz ki,

İşçiyi İşsizlikle ve açlıkla korkutarak kendisine üye yapmaya kalkanlar, “kul hakkı” yemenin hesabını bu dünyada da verirler, öbür dünyada da.

Bu mücadele, işçi haklarını ve sendikal hak ve özgürlükleri savunanlarla, işçiyi ve yöneticisini köle veya kul olarak görenler arasındadır.

Bu mücadele, şerefli, haysiyetli, namuslu ve alın terine saygı gösterenlerle, işçimizi güdülecek koyun gibi görenler arasındadır.

Bu saldırı karşısında teslim olmadık olmayacağız. Anayasayı savunacağız, Sendikalar Kanunu’ndaki haklarımızı savunacağız. Kanuni yollardan direndik direneceğiz

 

Bu Genel Kurulda Tüzük değişikliğine gidilmiş olup, işçilerin lehine kararlar alınmıştır. Bu kararlardan bir tane örnek vermek gerekir ise Üye aidatları % 50 ‘ye düşürülmüştür. ( Ek-1 ) Türkiye Orman İşçileri Sendikası almış olduğu bu kararlar ile amacının para yani aidat değil, işçiye hizmet etmek olduğunu göstermiştir.

 

Yakın zamanda İşyerleri ziyaret edilerek işçilerin gerçek yuvası olan Türk İş’e bağlı Türkiye Orman İşçileri Sendikasına dönmeleri sağlanacaktır.

 


Geri Dön Okunma :8234
 
Eklenme Tarihi : 18.09.2013

  Bu yazıdan çıktı ver
Sayfanın başına git
…::: TÜRKİYE ORMAN İŞÇİLERİ SENDİKASI :::…