Genel Başkandan

 
Baki Yüksel’in makalesini oku 

 

 

 

ÜYE KAYIT

 

 

 ÜYE KAYIT DÖKÜMAN

 

 

 ÜYE KAYIT VİDEO

 

 

DAYANIŞMA DİLEKÇESİ

 

 

ARŞİV
 
ARŞİV Alt Kategorileri
Fotoğraf Arşivi (0)
Haber Arşivi (44)
Video Arşivi (3)
 

  TÜRK-İŞ BŞK. ERGÜN ATALAYA TAM DESTEK
TÜRK-İŞ BŞK. ERGÜN ATALAYA TAM DESTEK


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  30 AĞUSTOS BÜYÜK ZAFER
30 AĞUSTOS BÜYÜK ZAFER

 

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı! 30 Ağustos Zaferi, aziz milletimizin gücünün ortaya koyulması bakımından da büyük anlam ifade etmektedir. 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 92. yılını bugün kutluyoruz...

"30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu'nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti'nin, genç  Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır."
 
Ay yıldızlı bayrağımızı özgürce dalgalandıran, bu bayrağın altında özgürce yaşamamıza sebep olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizden Allah razı olsun, mekanları cennet, ruhları şâd olsun. 
Zafer Bayramımız kutlu olsun.


 
 
 
  Türk Tarım Orman-Sen ziyaretimiz.
Türk Tarım Orman-Sen ziyaretimiz.

 

Sendikamız Yönetim Kurulu Türk Tarım Orman-Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY'I ZİYARET
TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY'I ZİYARET

 

Sendikamızın 14. Olağan genel kurulunda yenilenen yeni yönetim kurulu hep birlikte Türk-iş Konfederasyonu Sayın Ergün ATALAY'ı makamında ziyaret etti.

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  YENİLENEN YÖNETİM KURULUMUZ GÖREVE BAŞLADI
YENİLENEN YÖNETİM KURULUMUZ GÖREVE BAŞLADI

 

Sendikamızın 16 Eylül 2017 tarihinde yapılan 14. olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulumuz şu şekilde oluştu


                       Genel Başkanlığa                    Baki YÜKSEL,

                       Genel Sekreterliğe                   Enver YAVUZ 

                       Genel Mali Sekreterliğe           Birol GÖK

                       Genel Teşkilat Sekreterliğine   Metin AYAN

                       Genel Eğitim Sekreterliğine     Ahmet UÇAR,


Yenilenen yeni yönetim kurulumuzun Sendikamıza, orman teşkilatına ve orman işçisine hayırlar getirmesini dileriz. 

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

Heyecan ve özlemle beklenen kutsal Kurban Bayramı geldi, hoşgeldin.

Türkiye orman işçileri sendikası olarak Mübarek bayram ulusumuza sağlık, huzur, mutluluk, bolluk ve bereket getirsin.

Başta orman işçisi kardeşlerimiz olmak üzere, Bayramın ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyoruz.


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  ORMAN-İŞ 14. OLAĞAN GENEL KURUL İLANI
ORMAN-İŞ 14. OLAĞAN GENEL KURUL İLANI


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN
RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN

 
Türkiye Orman İşçileri Sendikası olarak, Tüm islam aleminin ve Türk cumhuriyetlerinin mubarek ramazan bayramını kutalrız. Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlar niyettir. Dualarınız kabul olsun, sevdikleriniz hep sizinle olsun.. Bayramınız mübarek olsun... 


 
  19 Mayıs 1919 100. yıl
19 Mayıs 1919 100. yıl

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki enönemli mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı kutladığımız bu günde Türk-iş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu  Pazar günü Samsun'da toplanacaktır. Milli Mücadelenin başlangıcının yıl dönümünde saat 11:00 de Atatürk anıtına çelenk konuacak ve saygı duruşu yapılacaktır. Başkanlar Kurulu toplantısında Ülke ve çalışma hayatında meydana gelen gelişmeler değerlendirilecektir.

Milli Mücadele’nin başladığı 19 Mayıs 1919’un 100. yılı vesilesiyle başta Samsun olmak üzere 2019 yılı boyunca tüm Türkiye’de gençlik, spor ve kültür etkinlikleri düzenlenecek.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri  Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  YEVMİYE DÜŞÜKLÜĞÜ İTİRAZ DİLEKÇESİ
YEVMİYE DÜŞÜKLÜĞÜ İTİRAZ DİLEKÇESİ

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla yevmiyeleri eksik ve hatalı olarak tespit edilip düşük çıkarılan işçiler, ileriye dönük yasal haklarının kaybolmaması için aşağıdaki dilekçeyi çalıştıkları işyerlerine verebilirler.

 

DİLEKÇE ÖRNEĞİ                                                                                                                                                                 

………………………. MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Yürürlükte bulunan 4. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesinin Geçici 6. Maddesinde; “Bu toplu iş sözleşmesi kapsamında olup, çeşitli nedenlerle geçmiş yıllarda yevmiyelerinin hatalı uygulandığı ile ilgili olarak açılan ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin “geçici işçilikte geçen sürenin kıdem terfiine sayılmayan” ama “eksik zamların verilmesi gerektiği yönündeki” emsal içtihatları doğrultusunda işçilerden dava açmamaları veya açılmış dava varsa bu davadan feragat etmeleri kayıt ve şartıyla yevmiyeleri düzeltilerek işverence uygulama yapılır. Ancak bugüne kadar dava açarak lehte ya da aleyhte yevmiyesi düzeltilenler bu madde hükmünden yararlanamayacaktır.”  denilmektedir.

  Bu maddeye istinaden Müdürlüğünüz tarafından hazırlanan yevmiye döküm tablosu hatalıdır.

 Ayrıca, Müdürlüğünüz tarafından hatalı şekilde hesaplanan yevmiyelerden dolayı işçilerin ücretleri düşürülemez.

Bu husus gerek İş Kanunun 62. maddesinde; “İşçinin ücretinde indirim yapılamaz” hükme aykırı olduğu gibi Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009 / 33569 esas ve 2009 / 28586 kararında da; “Kurumun davacı işçiye göre sahip olduğu hesaplamaya ilişkin üstün donanımı ve ödeme miktarının belirlenmesinde uzmanlığı tartışılmazdır. İşçi iyi niyetlidir. Taraflar arasında ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir fark vardır. O halde somut olayın özelliği itibariyle alacaklının ( yani işverenin ) zarara katlanması gerekir.” içtihadından da görüleceği üzere ücretimden kesinti yapılması hem adalete hem hukuka hem de Yargıtay kararlarına aykırı olacaktır. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 27.01.1973 gün 6 / 2 sayılı kararı ile Danıştay Büyük Genel Kurulunun 22.12.1973 gün 8 / 4 sayılı kararı da içerik olarak yukarıda varılan sonucu desteklemektedir.

 

 Mağduriyet yaşamamam ve Yargı yoluna başvurmamam için gerekli hassasiyetin gösterilmesini ve haksızlığa meydan verilmemesi hususunda;

 Gereğini arz ederim. … / 10 / 2014

 

ADI SOYADI

                                                                                                                                                                        İMZA 

 

 ADRES          :

……………………………………………….

 

                            DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ BİLGİSAYARINA İNDİR


 
Eklenme Tarihi : 17.10.2014

  Bu yazıdan çıktı ver
 
 
  KORUYUCU GİYİM EŞYASI VE MALZEMESİ
KORUYUCU GİYİM EŞYASI VE MALZEMESİ

 

01.01.2013-31.12.2014 yürürlük süreli 4. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesinin “Koruyucu Giyim Eşyası ve Malzemesi” başlıklı 71. Maddenin c fıkrası; “ Meşin gocuk, ayakkabı, kışlık elbise, yazlık elbise, meşin ceket ile kravat-papyon malzemelerinin alımı için işverence 2013 yılında ödenen yıllık gider toplamının 2013 yılı ortalama toplam işçi sayısına bölünmesi ile ortaya çıkan tutar işçilere, 2014 yılında giyim eşyası bedeli olarak ( kaldırılan Ek-5 yerine ) iki eşit taksitte ödenir. Ancak süresi sona eren toplu iş sözleşmesinin 75. Maddesine göre 2014 yılında giyim yardımı verilen işyerindeki işçilere giyim yardımı yapılan dönem için ayrıca nakdi giyim yardımı yapılmaz.” denilmektedir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile taraf Öz Orman İş Sendikası arasında yapılan protokol ile 2013 yılında tüm işçilere ödenen giyim yardımı miktarı yıllık ortalamasının brüt 350,00 TL olduğu tespit edilmiştir. Protokolde giyim yardımının her yıl Mayıs ve Ekim aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesine, bundan sonra yapılacak toplu iş sözleşmelerinde ücret zammı oranında artırılmasına karar verilmiştir.

Meşin gocuk, yazlık ayakkabı, kışlık ayakkabı, yazlık elbise, kışlık elbise, meşin ceket ile kravat-papyon için %15 - %20 - %27 Gelir Vergisi dikkate alınarak hesaplamalar aşağıda gösterilmiştir.

 

ÖRNEK – 1   ( %15 Gelir Vergisi kesintisi ile yapılan hesaplama )

                        175,00 TL       Brüt Koruyucu Giyim Eşyası ve Malzeme Bedeli

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

214,38 TL       Tahakkuk Toplamı

 

  22,31 TL       % 15,00 Gelir Vergisi

    1,33 TL       % 0,759 Damga Vergisi

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

  24,50 TL       % 14,00 SGK İşçi Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

    1,75 TL       % 01,00 İşsizlik Sigortası İşçi Primi

  89,20 TL       Kesinti Toplamı

125,11 TL       Net Ödenecek Tutar

 

ÖRNEK – 2   ( %20 Gelir Vergisi kesintisi ile yapılan hesaplama )

 

175,00 TL       Brüt Koruyucu Giyim Eşyası ve Malzeme Bedeli

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

214,38 TL       Tahakkuk Toplamı

 

  29,75 TL       % 20,00 Gelir Vergisi

    1,33 TL       % 0,759 Damga Vergisi

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

  24,50 TL       % 14,00 SGK İşçi Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

    1,75 TL       % 01,00 İşsizlik Sigortası İşçi Primi

  96,71 TL       Kesinti Toplamı

117,67 TL       Net Ödenecek Tutar

 

 ÖRNEK – 3   ( %27 Gelir Vergisi kesintisi ile yapılan hesaplama )

 

175,00 TL       Brüt Koruyucu Giyim Eşyası ve Malzeme Bedeli

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

214,38 TL       Tahakkuk Toplamı

 

  40,16 TL       % 27,00 Gelir Vergisi

    1,33 TL       % 0,759 Damga Vergisi

  35,88 TL       % 20,50 SGK İşveren Primi

  24,50 TL       % 14,00 SGK İşçi Primi

    3,50 TL       % 02,00 İşsizlik Sigortası İşveren Primi

    1,75 TL       % 01,00 İşsizlik Sigortası İşçi Primi

107,12 TL       Kesinti Toplamı

107,26 TL       Net Ödenecek Tutar

  

 

Şimdi soruyoruz,

-          Bu sözleşmeyi imzalayan sendikacılar, bu malzemeleri bu fiyatlara alınabilir mi

-          Koruyucu giyim eşyasını nakde çevirmek işçinin lehine mi? İşverenin lehine mi? 

-          Siz kimin yanındasınız? Eyyy Öz Orman İş Sendikası! 


 
Eklenme Tarihi : 28.8.2014

  Bu yazıdan çıktı ver
 
 
  SENDİKAMIZ 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
SENDİKAMIZ 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

 

                        

 Türkiye Orman İşçileri Sendikası olarak 13. Olağan Genel Kurulumuzu 24-25 Ağustos 2013 tarihlerinde Türk-iş Konfederasyonu Toplantı salonunda delegelerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Genel Kurulun birinci gününde Divan Başkanlığı tarafından gündem gereği çalışmalar yapılmış, ikinci günü Genel Kurul zorunlu organları seçimleri yapılarak Genel Kurulumuz neticelendirilmiştir. Bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan üyelerimiz ve değerli misafirlemize teşekkür eder, Genel Kurulumuzun orman işçisine ve orman camiasına hayırlı uğurlu olmasını dileriz.. Genel Kurulumuzda zorunlu organlara seçilenlerin isimleri aşağıdadır.

 

    GENEL YÖNETİM KURULUMUZ    
             
    Genel Başkan : Baki YÜKSEL    
    Genel Sekreter : Enver YAVUZ    
    Genel Mali Sekreter : Birol GÖK    
    Genel Teşkilat Sekreteri : Ahmet Hilmi AKÇADOĞAN    
    Genel Eğitim Sekreteri : Ramazan AKDAĞ    
             
             
GENEL DENETİM KURULU   GENEL DİSİPLİN KURULU
             
Mehmet Ali YILDIRIMOĞLU   Ahmet UÇAR
Ünal EVRAN   Metin KONAK
Ali UZUN   Vahdet Mahmut ASLANOĞLU

 

 

 

                                 YÖNETİM KURULUMUZ

 

 

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK
YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK

 

YENİ ADRESİMİZ:

KORKUT REİS MAHALLESİ,  CİHAN SOKAK  NO: 29/10  06430 SIHHIYE/ÇANKAYA/ANKARA

TEL: 0 312 229 10 56 - 312 229 10 59  FAKS: 0 312 229 21 15   

 

Orman işçisi kardeşlerimize desteğimizi devam ettirebilmek ve onlar için var olmak, mücadeleye devam etmek amacıyla daha ekonomik olan yeni Genel Merkezimize taşındık. Yeni Genel Merkezimizi Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Mali Sekreteri, Demiryol-iş Sendikası Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Koop-iş Genel Başkanı Eyüp ALEMDAR ziyaret etti. 

TÜRK-İŞ GENEL MALİ SEKRETERİ ERGÜN ATALAY VE KOOP-İŞ GENEL BAŞKANI EYÜP ALEMDAR'IN ZİYARET RESİMLERİ

 

SENDİKAMIZ GENEL BAŞKANI BAKİ YÜKSEL

GENEL SEKRETERİ ENVER YAVUZ

G

GENEL MALİ SEKRETERİMİZ BİROL GÖK

GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ AHMET HİLMİ AKÇADOĞAN

GENEL EĞİTİM SEKRETERİ RAMAZAN AKDAĞ

YÖNETİM KURULUMUZ

 

SENDİKAMIZ AVUKATLARINDAN EMRAH ERDAL YAZICIOĞLU

SENDİKAMIZ MUHASEBE MÜDÜRÜ FATİH ERDOĞDU

SENDİKAMIZ HUKUK İŞLERİ MÜDÜRÜ SUAT FARİZOĞLU

SENDİKAMIZ MUAMELAT MÜDÜRÜ AYŞE KAN

SENDİKAMIZ HUKUK İŞLERİ KATİBİ HAYDAR KARABULUT

 

 

 


 
  TÜRK-İŞ 1 MAYIS’I ANKARA’DA KUTLADI
TÜRK-İŞ 1 MAYIS’I ANKARA’DA KUTLADI

 

  TÜRK-İŞ 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bu yıl merkezi Ankara Anadolu Meydanı (Tandoğan) olmak üzere 81 ilde binlerce emekçiyle coşkuyla kutladı. Ankara’da 1 Mayıs kutlamaları, sabah saatlerinden itibaren Konfederasyonumuza bağlı sendikaların üyeleri ve vatandaşlarımızın katılımıyla Hipodrom Caddesi’nde toplanması ile başladı. On binlerce emekçinin oluşturduğu kortej, sloganlar eşliğinde Anadolu Meydanında bulunan miting alanına ulaştı. Anadolu Meydanı’ndaki kutlamalar Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ’ın açılış konuşmasıyla başladı ve özetle; “İşçiler, kamu çalışanları, emekliler, işsizler, dar ve sabit gelirliler, örgütsüz, güvencesiz, kuralsız çalışanlar, taşeron işçiler, geçici işçiler, kadınlar, gençler, emeği ve alın teri ile geçinenler, bu haklı davamıza destek veren, bu alanda bizleri yalnız bırakmayan emekçi kardeşlerim, değerli konuklar, değerli basın emekçileri... Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türk-İş’in düzenlediği 1 Mayıs mitingine hoş geldiniz. 


Değerli arkadaşlarım, bizler bugün bu alandayız ama Türkiye’nin her köşesinde milyonlarca emekçi, işlerinin başında, sokakta, meydanlarda, coşku içinde1 Mayıs’ı kutluyor. Biz üyeleri ve aileleriyle birlikte milyonları temsil eden Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ olarak; buradan, Tandoğan meydanından, ülkemizin dört bir yanındaki kardeşlerimizi selamlıyoruz, onlara dayanışma ve kardeşlik duygularımızı gönderiyoruz.

 

Kardeşlerim, her zaman olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da taleplerimizi haykırmak, sorunlarımızı dile getirmek, sesimizi daha güçlü bir şekilde duyurmak için buradayız. Kıdem tazminatı hakkımızı korumak için, taşeron işçilerin yıllardır kadro bekleyen geçici işçilerin kadro talepleri için, vergide yaşanan adaletsizlikleri dile getirmek ve adil bir vergi düzeni talep etmek için, hak için, adalet için, alın terimizin karşılığını almak için alanlardayız.

 

Sendikamız Yönetim Kurulu ve personeliyle tam kadro halinde Türk-İş Konfederasyonumuzun düzenlemiş olduğu mitinge katılmıştır. Türkiye Orman İşçileri Sendikası olarak tüm işçi kardeşlerimizin bayramı kutlu olsun.

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  CUMHURİYETİMİZİN 95. YILI
CUMHURİYETİMİZİN 95. YILI

 29 Ekim 2018 Günü Cumhuriyetimizin 95. yılını Kutlayacağız. Türk milletinin yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyet’in 95. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız.  Atatürk’ün önderliğinde büyük Türk Milleti’nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyet’in tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılmasının herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.

Türkiye Orman İşçileri Sendikası olarak büyük emeklerle, mücadelelerle, kanlarla kurulan bu Cumhuriyeti korumak, yaşatmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Türkiye Orman İşçileri Sendikası olarak orman işçilerimizin ve tüm halkımızın Cumhuriyet bayramını kutluyor saygı ve sevgiler sunuyoruz.


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
  28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü Anma Toplantısı
28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü Anma Toplantısı

 

 

 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

BWI Üyesi Türkiye Sendikaları Müşterek Bildirisi

  

“Bir Ölüm Bile Kabul Edilemez”

Değerli Meslektaşlarımız,

İş sağlığı ve güvenliği konusu çalışma hayatının en temel konularından biri olup, bir bilim dalı olarak kabul görmektedir. İş sağlığı ve güvenliği alanı üretim sürecindeki, toplum hayatındaki değişimlere bağlı olarak sürekli gelişim göstermektedir. Üretim süreçlerini, üretim yöntemlerini, verimliliği, ergonomiyi, çalışanların sağlığını yakından ilgilendiren iş sağlığı ve güvenliği konusu günümüzde çevre konusuyla birlikte ele alınmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğindeki temel amaç; çalışanların iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan güvenli ortamlarda çalışmalarını ve ruhsal, bedensel sağlıklarını korumaktır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne göre, çalışma ortamında sağlık ve güvenlik bir insan hakkıdır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşların çalışmaları, sözleşme, tavsiye kararları ve metinleri bu yöndedir. Avrupa Birliği’nde topluluk düzeyinde geliştirilen ve yüksek bir koruma düzeyi içeren standartlardan biri de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgilidir.

İş sağlığı ve güvenliği konusuna gereken önem verilmediğinde, bu alandaki sorunlar kendini iş kazaları, meslek hastalıkları, yaralanmalar ve ölümler şeklinde göstermektedir. Nitekim ILO’ya göre; her yıl 2 milyondan fazla kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybetmektedir. Çalışanlar yılda 337 milyon iş kazasına maruz kalmakta, 160 milyon çalışma kaynaklı meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Dünyada her 15 saniyede 1 işçi, her gün yaklaşık 6 bin işçi iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise her gün ortalama 4 ile 6 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmektedir. İstatistiklere girmeyen iş kazalarıyla, meslek hastalıklarına yakalandığı için hayatını kaybeden çalışanlarla bu sayı daha da yükselmektedir. Bu olumsuz tabloyla; Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün hazırladığı “Güvenlik Kültürü Raporu”na göre, meslek hastalıklarının tamamını önlemek mümkün, iş kazalarının ise yüzde 98’i önlenebilir kazalardır. ILO’nun araştırması, yeterli önlemler alınabilmesi durumunda, başta Soma’daki iş kazası olmak üzere ülkemizdeki pek çok ölümlü kazayı önlemenin mümkün olabileceğini ortaya koymaktadır. Öngörülebilir, önlenebilir olmasına rağmen önlenmiyorsa, iş kazasının adı veya tanımı “iş cinayeti” olmaktadır. İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali’ne (BWI) üye inşaat, yapı materyalleri, ağaç işleri ve ormancılık sektörlerinde örgütlü Türkiye sendikaları olarak, iş kazalarını önlemek mümkünken, evinden ekmeğini kazanmak için işine giden ve bir daha evine dönemeyen emekçilerin ölümlerini kabul edilemez buluyoruz. Bir işçinin bile ölümünü kabul etmiyoruz.

İşte bunun içindir ki, 1984’te Kanada’da başlayan, 1989’da ABD ve 1992’de İngiltere, sonraki yıllarda pek çok ülke tarafından “İş Kazalarında Hayatını Kaybedenleri Anma Günü” olarak hayata geçmeye başlayan, Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından ise 2001 yılından itibaren "Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" olarak ilan edilen 28 Nisan’da, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaralanan ve hayatını kaybeden işçileri anıyor, ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini işçi ölümlerine çekiyor ve geride kalan, ekmeği için çalışan emekçiler için sağlıklı, güvenli ve insan onuruna yakışır bir iş istiyoruz.

İş sağlığı ve güvenliği sorunlarının çözüme kavuşturulmasına, sağlık ve güvenlik önlemlerinin geliştirilmesine, dolayısıyla emekçi ölümlerinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, politika ve uygulamaları eleştirmek, taleplerde bulunmak, sendikalarımızın temel görevleri arasındadır. Sendikalarımız iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına etkin bir şekilde katkıda bulunmaya çalışırken, iş sağlığı ve güvenliği alanının taraflarına da görev ve sorumluluklarını hatırlatmakta, bu alanda yapılması gerekenleri talep etmekte, kamuoyunun bilgisine sunmaktadır:

ILO Güvenlik Raporu da göstermektedir ki, iş kazaları ve meslek hastalıkları “kader” değildir. Yeni iş cinayetlerine yol açmamak için iş sağlığı ve güvenliğinde zihniyet değişimine gidilmeli, “önce insan ve işçi güvenliği” anlayışı benimsenmelidir.

İş sağlığı ve güvenliği mevzuatının eksiksiz hayata geçmesi ve hukuki zeminin tam olarak sağlanabilmesi için bu alanla ilgili ILO Sözleşmeleri ruhuna uygun bir şekilde ulusal mevzuata kazandırılmalıdır.

-          Sendikal örgütlenmenin ve özgürlüklerin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

-          Taşeron işçilik uygulamasına son verilmelidir.

-          İşyerlerinde oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları demokratik yapılar olarak düzenlenmeli, kurulların yaptırım gücü olmalıdır.

-          İş müfettişi sayısı artırılmalı ve işyeri denetimleri etkin olmalıdır.

-          İş güvenliği ve işyeri hekimleri etik ve mesleki bağımsızlık çerçevesinde görevlerini yapmalıdır.

-          Toplumun her kesiminde güvenlik bilincinin ve güvenlik kültürünün oluşturulması için çaba gösterilmelidir.

-          Meslek Hastalıkları Hastanesi veya kliniklerinin sayısı artırılmalı, meslek hastalıklarının tespitine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

-          Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nde kabul edilen, 2014-2018 Politika Belgesi’ndeki hedeflere ulaşılmalıdır.

-          İş güvencesi ile iş sağlığı ve iş güvenliğinin birbirini tamamladığı gerçeğinden hareketle, tüm çalışanlar sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalıdır. Sigortasız ve sendikasız çalıştırma önlenmeli, kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalıdır.

-          İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınması gereken tedbirler ek bir maliyet değil, tersine kazaları azaltan, ölümleri önleyen, verimliliği artıran, ürünlerin rekabet şansını artıran uygulamalar olarak kabul edilmelidir.

Günümüzde 30’u aşkın ülkede “28 Nisan” resmi olarak anma ve yas günü kabul edilmiştir. Birçok ülkede de 28 Nisan’ın anma ve yas günü ilan edilmesi için kampanyalar sürdürülmektedir. Biz BWI üyesi sendikalar olarak, 28 Nisan’ın ülkemiz tarafından iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden emekçiler için anma ve yas günü olarak kabul ve ilan edilmesini talep ediyoruz.

BWI üyesi YOL-İŞ[i], AĞAÇ-İŞ[ii], ORMAN-İŞ[iii] ve TARIM ORMAN-İŞ[iv] sendikaları olarak on binlerce emekçiyi temsil etmenin sorumluluk ve bilinciyle, ülkemizde sorunlu bir alan olan iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak olan iyileştirici çalışmalara katkı vermeye hazır olduğumuzu, emekçi ölümlerine karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Dayanışma ile, 

  

Ramazan Ağar                                                Mürsel Taşçı

Genel Başkan, YOL-İŞ                                 Genel Başkan, AĞAÇ-İŞ

 

 

Baki Yüksel                                                    Şükrü Durmuş

Genel Başkan, ORMAN-İŞ                           Genel Başkan, TARIM ORMAN-İŞ

 

  

 [i] Türkiye Yol Yapı ve İnşaat İşçileri Sendikası, YOL-İŞ

[ii] Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası, AĞAÇ-İŞ

[iii] Türkiye Orman İşçileri Sendikası, ORMAN-İŞ

[iv] Tarım Orman Hayvancılık ve Çevre Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası, TARIM ORMAN-İŞ

 

  

 

 

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
 

Bu kategoride toplam 16 adet içerik bulundu.
Kayıtlar 1 sayfada listelendi. 1. sayfayı izliyorsunuz.
SAYFALAR » [1]

 
 

Gelişmiş Arama
 
DUYURULAR
 

 

 

YAYINLARIMIZ

 

 

VİDEO GALERİSİ

 

 

 FOTOĞRAF GALERİSİ

 

 

 FACEBOOK SAYFAMIZ

 

 

 

 

 

…::: TÜRKİYE ORMAN İŞÇİLERİ SENDİKASI :::…